Pittsburgh Turkish American

Association

Activities in 2021

Pittsburgh Gezici Konsolosluk Hizmeti- 3-4 Haziran

Posted on May 27, 2021


Sayin uyelerimiz,

TC kimlik karti, Pasaport, vekaletname, evlilik cuzdani vb hizmetler icin New York konsoloslugu gezici hizmet vermektedir. Bu hizmet için konsolosluk görevlileri 3-4 Haziran da Pittsburgh'ta olacaktir. Detayli bilgiler aşağıdadır.

Evraklar için gerekli olan ve Türkiye'deki resmi kurumların istedigi biyometrik resim (arkasi tam beyaz olmali; ABD de çekilen foto lar genelde Türkiye'de kabul görmemektedir). O nedenle gezici hizmet verilecek olan yerde bir fotoğrafçı olacaktir (fiyat=15$). Hizmet almak isteyenlerin bana email ile cevap vermesi onemlidir.

Consular service on:

  • June 3: 9.30AM- 5.30PM
  • June 4: 9.30 AM-12.30 PM

Location:
Ablak Holdings
1005 South Bee Street
Pittsburgh, PA 15220


Konsolosluk işlemlerine ilişkin bilgi notlarımızın linklerini aşağıda iletiyorum. Sözkonusu notlara Başkonsolosluğumuzun web sayfasından ulaşmak da mümkündür.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ve Pasaport başvurularını Pittsburgh Gezici Konsolosluk Hizmeti sırasında alabileceğiz. Kimlik başvurusu sırasına eski kimlik iptal edilmiş olacak. Başvuru sahibi vatandaşımıza geçici kimlik belgesi vereceğiz. Geçici kimlik, yeni kimlik kartı teslim alınana kadar işlemlerde kullanılabiliyor (Örneğin aynı zamanda ABD vatandaşı olan vatandaşlarımız ABD pasaportu ve geçici kimlik ile ülkemize vize gerekmeden seyahat edebilirler).

Pasaport başvurusunda ise, eski pasaportlar iptal edilmemektedir. Eski pasaportlar yeni pasaport teslim alınana kadar geçerli olmaya devam edecektir. Yeni pasaport teslim alındığında eski pasaport tarafımızdan fiziken iptal edilecek ve sahibine iade edilecektir.

Kimlik ve pasaport başvurusu online olarak İçişleri Bakanlığımıza aynı gün iletilmektedir. Yeni kimlik ve pasaportun Türkiye’den Başkonsolosluğumuza postayla ulaşması üç haftayı bulmaktadır. Salgın nedeniyle zaman zaman gecikmeler olabileceğini de hesaba katılmasını tavsiye ediyoruz.

Pasaport ve kimlikler Başkonsolosluğumuza ulaştığında, başvuru sahibi, şahsen, vekili aracılığıyla ve posta ile bu belgelerini teslim alabilecektir. Posta tercih ediliyorsa, pasaportun Başkonsolosluğumuza ulaştığını eposta ile öğrenen vatandaşımızın Başkonsolosluğumuza prepaid zarf iletmesi gerekmektedir. Bu hususta başvuru anında bilgi vereceğiz.

Noter işlemleri konusunda, bazı teknik hususların üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Ancak vekalet işlemleri de yapabileceğimizi umuyoruz.

Ekte, biyometrik fotoğrafın özelliklerini bulabilirsiniz.

Konsolosluk işlemleri için gerekli harç bedelleri aşağıdaki notlarda belirtilmiştir.

Pittsburgh’ta gerçekleştireceğimiz gezi konsolosluk hizmeti sırasında işlem yaptırmak isteyen vatandaşlarımızın işlemlerin daha hızlı yapılabilmesi için consulate.newyork@mfa.gov.tr adresine iletişim bilgilerini ve hangi işlemi yaptıracaklarını bildirmelerini önemle rica ediyoruz.

İşlemler sırasında vatandaşlarımızın kullanımı için fotokopi cihazına ve fotoğrafçıya ihtiyaç vardır. Bu konuda yardımlarınızdan memnuniyet duyacağız.

Gezici Konsolosluk Hizmetimizle ilgili hazırlıklarımızı tamamladığımızda resmi duyurumuzu yapmayı öngörüyoruz.

İşlem ücretlerinin ödenmesi nakit veya ülkemizde işleme açık kredi kartlarıyla mümkün olabilmektedir. Bu husus aşağıdaki notlarımızda açıklanmıştır.

Olabilecek ilave sorularınız için her zaman bana ulaşabilirsiniz.

Görüşmek dileğiyle

Ali Cıkla
Konsolos
Cell:6469061605